Principal's Welcome DAILY BULLETIN Mission Statement History School Profile The ESLRs Bell Schedule Staff Directory Alumni Frequently Asked Questions PTSA WASC Report
Counseling Academies AP/Gate English English Language Learners Mathematics Physical Education Science Social Studies Special Edcuation Visual And Performing Arts World Languages Speech Team Yearbook Yearbook custom page directions
Athletics Home CheerLeading Fall Sports Winter Sports Spring Sports
Beacon College Center Cyber High JROTC Online Tutoring Parent Liaison Teen Center Lite Wellness Center
Class of 2014 Associated Student Body Clubs AIMS ESS GSS Eagle Pride Eagle News Student Delegate Election 2013-2014 CSF
Washington High School Library Hotlists Teacher Resources Webquests e Reference Books
Clubs

2013-2014 Club List

Name of Club Name of Club's Sponsor Meeting Info (days & times ) Location of Meetings
American Service Club Mr. Jackson Tuesdays @ Lunch 323
Anime/Manga Club Mr. Wong Thursdays @ Lunch 304
Archery Club Geoff Lyle Wednesdays after school (3:00-4:30pm) Archery Range (GG Park)
Art Club Mr. Montgomery Wednesdays @ Lunch 208
B.A.N.D.S Brian Rodrigues (Beacon) Mondays @3:30pm T-1
BASIC Mr. Lui Thursdays @ Lunch 303
Best Buddies Ms. Weiss Thursdays @ Lunch Sh4A
Bridge to College Ms. Ri-Xi Liang Mondays @ Lunch 139
BSU (Black Student Union) Mr. Higginbotham & Beacon Thursday @ Lunch 235
Chess Club Jacob Spalding Weds & Thurs @ Lunch  205
Children's Charity Club Mr. Yee, L Thursday @ Lunch 303
Community Improvement Service Mr. Liu, K Fridays @ Lunch 321
Dragon Boat Mr. Layug Wednesday @ Lunch; Thursday afterschool (Practice): 2:30-4:30; Sunday 11:00-1:30pm at Lake Merced 219
E and R Book Club Ms. Contrerras Every third Thursday of the month 102
E Esports Mr. West Wednesdays & Thursdays @ Lunch SH7
Eagles Garden Gang Mr. DeWolf Wednesdays afterschool 336
Eagles Service Society Mr. Layug Thursdays @ Lunch 219
Environmental Composting Club Mr. DeWolf Fridays @ lunch 336
Fashion Club FIDM (Mr. Novack) Wednesdays @ Lunch Shop 8
French Club Ms. Ainsbury Mondays @ Lunch 312
Girl's Mentor & Mentee's Club Lynnea Hughes Mondays @ Lunch 335
Golf Club Ms. McLoughlin Tuesdays @ Lunch (Spring Semester) South Field
GSA (Gay Straight Alliance) Mr. Reddy Wednesdays @ Lunch Shop 2C
Hip-Hop Dance Club (formerly Top Notch) Beacon (Talia Rapier) Tuesdays @ 3:30pm; Thursdays @ 1:30pm Cafeteria
Japanese Nat'l Honor Society Mr. Morikawa 1st and 3rd Wednesdays @ Lunch 310
Jew Crew Mr. Lauter Tuesdays @ Lunch 336
JROTC Mr. Nascimento Class Period (alternative to gym) 9
JSA Mr. DeWolf Thursdays afterschool  336
Key Club Mr. Ochi Wednesday @ Lunch 226
Korean Club Ms. Kyung Fridays @ Lunch  SH2B
Lion Dance Jayson Louie Wednesdays @ 2:30PM Auditorium Lobby
Math Club Ms. Tracy Thompson Tuesdays @ Lunch 301
Maximizing Athletic Durablity (M.A.D.) Fitness Lynnea Hughes & Beacon TBD TBD
Multicultual Club Mr. Mostarshed Fridays @ Lunch 338
Multicultual Media Appreciation (MMA) Ms. Huang Wednesdays @ Lunch UC1
Music Appreciation Club Mr. Choy/Mr. Brinton Mondays & Tuesdays @ Lunch and Thursdays afterschool (1:15-2:30) SH4
Ping-Pong Club Beacon/Mr. Tak Wednesdays & Thursdays Afterschool 203
Polynesian Club Ms. Connolly Fridays @ Lunch 104
Speech and Debate Team Mr. Propster Thursdays @ Lunch 141
Ultimate Frisbee Club Mr. Cary Wednesdays @ Lunch Football field
Washington Finest Mr. Marquez TBD TBD
Wounded Warior Quilts Ms. Andrejeff Thursdays @ Lunch 335
Writers Club Mr. Novack Fridays @ Lunch Sh8
YCE - Youth for Chinese Elderly Mr. Tomczak Wednesdays @ Lunch 238
Youth Outreach Workers (WC) Steve Youn Tuesdays @ lunch  125